Lépjen kapcsolatba velünk
Mai névnap

Márk

Sötét
Fény

Eger a fiatalok városa legyen…

Eger a fiatalok városa legyen…

Ez a cikk több, mint 7 éve és 9 hónapja frissült utoljára, ezért egyes tartalmi elemei elévülhettek.

Az egri belvárosban megtartott sajtótájékoztatóval indult az Eszterházy Károly Egyetem két napos rendezvénysorozata. A hangulatos Artist Kultúrbárban Habis László, Eger Megyei Jogú Város polgármester, Dr. Liptai Kálmán rektor, Dr. Pajtókné Dr. Tari Ilona oktatási -, és Dr. Ollé János tudományos és nemzetközi ügyekért felelős rektorhelyettes válaszolt a sajtó képviselőinek az egyetemmel kapcsolatos kérdéseire.

Habis László polgármester elmondta, hihetetlenül jó érzés ízlelgetni az egyetem, az egyetemi város kifejezéseket. Egernek és az egyetemnek több közös célja is van. Az egyik, hogy sikerüljön hatékonyan felhasználni a felsőoktatási intézmény tudományos, szakmai hátterét, a másik pedig, hogy Egert közösen tegyük a fiatalok városává.

Forrás: uni-eszterházy.hu

Forrás: uni-eszterhazy.hu

Az Eszterházy Károly Egyetem rektora szerint az elmúlt 250 évben püspökök, érsekek, főigazgatók és rektorok egész sora tett sokat azért, hogy Egerben egyetem legyen. Eddig is a várossal együtt, a várost építve igyekeztünk tenni a dolgunkat, és a jövőben is erre törekszünk, mondta Dr. Liptai Kálmán.

Dr. Pajtókné Dr. Tari Ilona rektorhelyettes, az egyetemi ünnepségsorozat háziasszonyaként hozzátette, a rendezvények szervezésekor arra törekedtek, hogy sikerüljön méltó módon megemlékezni a számunkra oly fontos, kiemelt jelentőségű eseményről.

Dr. Ollé János rektorhelyettes úgy nyilatkozott, a 2016. július 1-jei dátumig sok ezer ember hite vezetett el. Felemelő érzés megélni azt a bizalmat és támogatást, amit az egyetemi közösségben érezni lehet.

A sajtótájékoztató keretében átadták azt a Kézjegyek címmel ellátott aláíró könyvet, amely az ünnepség díszvendégeinek személyes tárgyú üzeneteit tartalmazza.

f4081930ac112c98561699e725809c97

Forrás: uni-eszterhazy.hu

Dr. Liptai Kálmán a következő sorokat jegyezte be az emlékkönyvbe:

Olyan embereket akarunk nevelni, akik értik ezt: „… Az életben azt tedd, amire meghívást kaptál, a legnagyobb jutalom, ha ennek örülni tudsz, és ezzel megelégszel…”

A délelőtti programok sora a Kepes Intézetben folytatódott, ahol az Eszterházy Károly Egyetem Vizuális Művészeti Intézete az egyetemmé válás alkalmából rendezett kiállítást. A Kézjegyek címet viselő tárlat olyan válogatást nyújt a vizuális művészeti képzésében részt vevő hallgatók legfrissebb, különböző műfajú és technikájú munkáiból, amely jól reprezentálja az intézetben folyó sokoldalú alkotói tevékenységet.

A kiállítás megnyitóján Dr. habil Csontó Lajos, az intézmény Vizuális Művészeti Intézetének egyetemi docense köszöntötte a megjelenteket, majd átadta a szót Dr. Ollé Jánosnak, aki a tudomány és a művészetek szoros kapcsolatára, értékteremtő voltára hívta fel a figyelmet.

4ff1bff9cea0a1fa4d636fa665b9fb29

Forrás: uni-eszterhazy.hu

Szilasi Ágota művészettörténész megnyitó beszédében történeti áttekintést adott az egri Líceum falai között folytatott rajz- és vizuális képzésről, majd az aktuális kiállításról szólva elmondta: „… a most látott művek és alkotói pozíciók közös vonása talán az, hogy – a még nonfiguratív, organikus formák vagy a tárgyi világ lenyomatok eseteiben is – viszonyítási pontjuk az ember, annak helye, tere, sőt: nyoma, hiánya. Ezek a képek, videók és installációk olykor köztes zónákba, nem-helyekre vezetik a szemlélőt, vagy átmeneti állapotokba ,a lét és nemlét közé.

2ccd5ad77e0ee2ff7f8ac4b84d4af4f9

Forrás: uni-eszterhazy.hu

A személyesen keresztül tárják fel azt, amit a világról tudni akarnak, hiszen a művészet – részben – antropológiai vizsgálódás, önmagunkra irányuló folytonos keresés, az én és a másik viszonyának tematizálása.

A délelőtti programok a Líceum Aulájában folytatódtak, ahol 12.00-kor Dr. Ollé János tudományos és nemzetközi ügyekért felelős rektorhelyettes nyitotta meg az egyetemmé válás történetéről szóló tárlatot.

A kiállítási anyagról bővebben Gál Tibor, a Tittel Pál Könyvtár és Médiacentrum igazgatóhelyettese beszélt az esemény résztvevőinek. Az ismertetőből megtudtuk, hogy a tablókon az a mintegy 250 éves folyamat látható, amely 1754-ben Barkóczy Ferenc püspök egyetemalapítási gondolatával indult és 2016. július 1-jén, az Eszterházy Károly Egyetem megalakulásával ért véget. Az a történet, amelyre támaszkodva július 1-jén megkezdhette működését egy olyan egyetemi rangú intézmény, amelynek gyökerei a távoli múltba nyúlnak vissza, az iskolavárossá fejlődő 18. századi barokk Eger mindennapjaiba.

A poszterek – melyeken portrék, könyvek címoldalai, épületképek, különböző eseményeken készült felvételek, eddig nem publikált, vagy kevéssé ismert dokumentumok fényképei is láthatók – történeti összefoglalás mellett mutatják be az Eszterházy Károly Egyetem karait és campusait.

A kiállítási anyag az Eszterházy Károly Egyetem több szervezeti egységének közös szervezésében jött létre. A tárlat összeállításában részt vállaltak a Tittel Pál Könytár és Médiacentrum, a Kulturális Örökség és Művelődéstörténeti Tanszék, a Vizuális Művészeti Intézet és a Történelemtudományi Intézet munkatársai.

További képek és forrás itt!

Továbbiak Egyetem kategóriában

Legfrissebbek

Szavazás

Ön mit szól ahhoz, hogy az egykori Ifi ház, ma Kepes Központ újra kinyitotta kapuit a fiatalok előtt?

Eredmények megtekintése

Betöltés ... Betöltés ...
adatforrás:

Legtöbbet olvasott

#hashtag-ek

FEL