Város
Eredményhirdetés: Kiderült milyen lesz a várba tervezett panorámalift
Hamarosan a Dobó utcából egy panorámalift vezet majd fel a várba, mely vadonatúj attrakcióként járul majd hozzá a Dobó István Vármúzeum, mint a leglátogatottabb vidéki muzeális hely, egyébként is világhírű nívójához. Pénteken a vár Dobó bástyájában kihirdették a tervpályázat győztes pályamunkáját.

Eltér István a Magyar Építészkamara elnökségi tagja, a bírálóbizottság társelnöke sajtótájékoztatón ismertette, hogy a pályázatra való felhívást 3500 e-mail címre hírlevél formájában küldte ki a tervező építészeknek, de a közösségi média felületein keresztül is promotálták a pályázatot.

A pályázatra több mint negyvenen regisztráltak. Elektronikus formában 27, postán 29 pályázatot kézbesítettek, végül 26 tervet bíráltak el. A bírálóbizottság 2019. szeptember 24-25-26-án ülésezett, a munkát az előzetesen elfogadott munkaterv szerint végezte és döntéseit minden tekintetben egyhangúlag hozta meg.

Habis László polgármester elmondta, hogy épített örökségünk védelme különös felelősség és lehetőség, ami lelkileg is megérint mindenkit, aki ezzel foglalkozhat. Hozátette: Tiniként sokat idegenvezetett a várban és a kazamatában, és mindig szomorúan tapasztalta, hogy a területen évtizedeken át az épületek pusztulása volt jellemző a szakszerűtlen beavatkozások miatt.
Habis László hangsúlyozta továbbá:
A kormányzat kiemelten támogatja a vár ügyét!
A pályázat értékelésénél az alábbi szempontok voltak döntőek:
- a javasolt építészeti-, műszaki megoldás mennyire illeszkedik az egri belváros műemléki környezetéhez,
- a Vár megszokott megjelenését milyen módon befolyásolja a választott berendezés és hozzátartozó épületek látványa,
- milyen módon fejleszti tovább a javaslat Vár előterében a természetes és épített környezet összhangját,
- hogyan segíti elő és erősíti a tervezett kialakítás a Vár, mint Nemzeti Emlékhely turisztikai attraktivitását,

A Bírálóbizottság a benyújtott tervek alapján azt állapította meg, hogy a várfal megbontása, illetve az elé épített torony építmények függetlenül a formától és az anyaghasználattól meglehetősen zavarják a meglévő és megszokott városképet mind alulról, mind pedig felülről.
A külső toronyépítmények előnye a kissé költségtakarékos és gyors építés lehetősége. Nagy hátrányuk viszont a meglévő és megőrzendő építmények és terek kihasználatlansága. A bizottság megállapította, hogy a Dobó utca 30. és a Dobó utca 28. számú épület olyan értéket képvisel, ami kiválóan alkalmas egy új bejárat és megközelítés összes funkciójának kialakítására. Az épületekhez és egymáshoz is kapcsolódó pincerendszer pedig egyedülálló és a fejlesztésből kihagyhatatlan értéket képvisel.

A bizottság ennek megfelelően azokat a terveket javasolta díjazásban illetve megvételben részesíteni, amelyek a belső lift tervezéséhez szervesen kapcsolták a műemlék épületek felújítását-hasznosítását, illetve a teljes (vagy részleges) pincerendszer bekapcsolását a feljárat attraktív kialakításához.
A tervpályázat első díját Tarnóczky Tamás Attila, az Építészkohó Kft. tagja vehette át.
